>>Home >>Intro >>Lessons >>Links >>News
>>SITE MENU<<
PORTUGUESE VERB TABLES
 


Introduction to Portuguese

Language Materials:
Introduction to this Site

Portuguese Lessons
(!)
Pronouncing Portuguese
(!)
Verb Tables
Quick Grammar
(!)
Quick Vocabulary
Language Links

Cultural Materials:
The Lusophone World
Portugal
Brazil
Africa
Asia
Cultural Links

General Information:
Site News
Site FAQ
Site Links
Romance Languages

 

 

 


Portuguese: Irregular Verbs

These tables include the major irregular verbs found in Portuguese. How these tenses are applied is briefly discussed in the section Verb Tense Usage, and in further depth in the Quick Grammar and the Lessons.

Irregular verbs do not follow the expected formula explained briefly in the Regular Verb tables. It is strongly recommended that you understand how to form and use regular verbs before handling irregular verbs.

Please note that there is an entire class of "irregular" verbs not included in the tables below. These verbs are often called orthography-changing or stem-changing verbs. They take regular endings, but alter their stem (the verb falar to speak has the stem fal- and the ending -ar). You can learn more about these verbs in the Quick Grammar.

The compound future with ir to go, the compound perfect forms with ter to have, and the compound progressive with estar to be are not listed here, since they involve the infinitive or the present participle of the irregular verb (both listed below).

Note that Inf. = infinitive, Imp. = imperative, Subj. = subjunctive, and Ind. = indicative

Infinitive: crer to believe
Inflected Infinitive:
(regular)
Present Indicative:
creio, crs, cr, cremos, credes, crem
Present Subjunctive:
creia, creias, creia, creiamos, creiais, creiam
Imperative:
---, cr (não creias), creia, creiamos, crede, creiam
Preterit:
(regular)
Imperfect Indicative:
(regular)
Imperfect Subjunctive:
(regular)
Future Indicative:
(regular)
Future Subjunctive:
(regular)
Conditional: (regular)
Pluperfect:
(regular)
Present Participle:
(regular)
Past Participle:
(regular)

Infinitive: dar to give
Inflected Infinitive:
(regular)
Present Indicative:
dou, dás, dá, damos, dais, dão
Present Subjunctive:
d, ds, d, dmos, deis, dem
Imperative:
---, dá (não ds), d, dmos, dai, dem
Preterit:

dei, deste, deu, demos, destes, deram
Imperfect Indicative:
(regular)
Imperfect Subjunctive:
desse, desses, desse, déssemos, désseis, dessem
Future Indicative:
(regular)
Future Subjunctive:
der, deres, der, dermos, derdes, derem
Conditional: (regular)
Pluperfect:

dera, deras, dera, déramos, déreis, deram
Present Participle:
(regular)
Past Participle:
(regular)

Infinitive: dizer to say, to tell
Inflected Infinitive:
(regular)
Present Indicative:
digo, dizes, diz, dizemos, dizeis, dizem
Present Subjunctive:
diga, digas, diga, digamos, digais, digam
Imperative:
---, diz (não digas), diga, digamos, dizei, digam
Preterit:
disse, disseste, disse, dissemos, dissestes, disseram
Imperfect Indicative:
(regular)
Imperfect Subjunctive:
dissesse, dissesses, dissesse, disséssemos, dissésseis, dissessem
Future Indicative:
direi, dirás, dirá, diremos, direis, dirão
Future Subjunctive:
disser, disseres, disser, dissermos, disserdes, disserem
Conditional:
diria, dirias, diria, diríamos, diríeis, diriam
Pluperfect:

dissera, disseras, dissera, disséramos, disséreis, disseram
Present Participle:
(regular)
Past Participle:
dito

Infinitive: estar to be
Inflected Infinitive:
(regular)
Present Indicative:
estou, estás, está, estamos, estais, estão
Present Subjunctive:
esteja, estejas, esteja, estejamos, estejais, estejam
Imperative:
---, est (não estejas), esteja, estejamos, estai, estejam
Preterit:
estive, estiveste, esteve, estivemos, estivestes, estiveram
Imperfect Indicative:
(regular)
Imperfect Subjunctive:
estivesse, estivesses, estivesse, estivéssemos, estivésseis, estivessem
Future Indicative:
(regular)
Future Subjunctive:
estiver, estiveres, estiver, estivermos, estiverdes, estiverem

Conditional: (regular)
Pluperfect:
estivera, estiveras, estivera, estivéramos, estivéreis, estiveram
Present Participle:
(regular)
Past Participle:
(regular)

Infinitive: fazer to do, to make
Inflected Infinitive:
(regular)
Present Indicative:
faço, fazes, faz, fazemos, fazeis, fazem
Present Subjunctive:
faça, faças, faça, façamos, façais, façam
Imperative:
---, faz (não faças), faça, façamos, fazei, façam
Preterit:
fiz, fizeste, fez, fizemos, fizestes, fizeram
Imperfect Indicative:
(regular)
Imperfect Subjunctive:
fizesse, fizesses, fizesse, fizéssemos, fizésseis, fizessem
Future Indicative:
farei, farás, fará, faremos, fareis, farão
Future Subjunctive:
fizer, fizeres, fizer, fizermos, fizerdes, fizerem
Conditional:
faria, farias, faria, faríamos, faríeis, fariam
Pluperfect:

fizera, fizeras, fizera, fizéramos, fizéreis, fizeram
Present Participle:
(regular)
Past Participle:
feito

Infinitive: haver to have (used infrequently)
Inflected Infinitive:
(regular)
Present Indicative:
hei, hás, há, havemos, haveis, hão
Present Subjunctive:
haja, hajas, haja, hajamos, hajais, hajam
Imperative:
---, há (não hajas), haja, hajamos, havei, hajam
Preterit:
houve, houveste, houve, houvemos, houvestes, houveram
Imperfect Indicative:
(regular)
Imperfect Subjunctive:
houvesse, houvesses, houvesse, houvéssemos, houvésseis, houvessem
Future Indicative:
(regular)
Future Subjunctive:
houver, houveres, houver, houvermos, houverdes, houverem
Conditional: (regular)
Pluperfect:

houvera, houveras, houvera, houvéramos, houvéreis, houveram
Present Participle:
(regular)
Past Participle:
(regular)

Infinitive: ir to go
Inflected Infinitive: (regular)
Present Indicative:
vou, vais, vai, vamos, ides, vão
Present Subjunctive:
vá, vás, vá, vamos, vades, vão
Imperative:
---, vai (não vás), vá, vamos, ide, vão
Preterit:
fui, foste, foi, fomos, fostes, foram
Imperfect Indicative:
(regular)
Imperfect Subjunctive:
fosse, fosses, fosse, fôssemos, fôsseis, fossem

Future Indicative:
(regular)
Future Subjunctive:
for, fores, for, formos, fordes, forem

Conditional: (regular)
Pluperfect:
fora, foras, fora, fôramos, reis, foram
Present Participle:
(regular)
Past Participle:
(regular)

Infinitive: ler to read
(conjugated like crer)

Infinitive: odiar to hate
Inflected Infinitive:
(regular)
Present Indicative:
odeio, odeias, odeia, odiamos, odiais, odeiam
Present Subjunctive:
odeie, odeies, odeie, odiemos, odieis, odeiem
Imperative:
---, odeia (não odeies), odeie, odiemos, odiai, odeiem
Preterit:
(regular)
Imperfect Indicative:
(regular)
Imperfect Subjunctive:
(regular)
Future Indicative:
(regular)
Future Subjunctive:
(regular)
Conditional: (regular)
Pluperfect:
(regular)
Present Participle:
(regular)
Past Participle:
(regular)

Infinitive: ouvir to hear
Inflected Infinitive:
(regular)
Present Indicative:
ouço, ouves, ouve, ouvimos, ouvis, ouvem
Present Subjunctive:
ouça, ouças, ouça, ouçamos, ouçais, ouçam
Imperative:
---, ouve (não ouças), ouça, ouçamos, ouvi, ouçam
Preterit:
(regular)
Imperfect Indicative:
(regular)
Imperfect Subjunctive:
(regular)
Future Indicative:
(regular)
Future Subjunctive:
(regular)
Conditional: (regular)
Pluperfect:
(regular)
Present Participle:
(regular)
Past Participle:
(regular)

Infinitive: pedir to ask for
Inflected Infinitive:
(regular)
Present Indicative:
peço, pedes, pede, pedimos, pedis, pedem
Present Subjunctive:
peça, peças, peça, peçamos, peçais, peçam
Imperative:
---, pede (não peças), peça, peçamos, pedi, peçam
Preterit:
(regular)
Imperfect Indicative:
(regular)
Imperfect Subjunctive:
(regular)
Future Indicative:
(regular)
Future Subjunctive:
(regular)
Conditional: (regular)
Pluperfect:
(regular)
Present Participle:
(regular)
Past Participle:
(regular)

Infinitive: perder to lose
Inflected Infinitive:
(regular)
Present Indicative:
perco, perdes, perde, perdemos, perdeis, perdem
Present Subjunctive:
perca, percas, perca, percamos, percais, percam
Imperative:
---, perde (não percas), perca, percamos, perdei, percam
Preterit:
(regular)
Imperfect Indicative:
(regular)
Imperfect Subjunctive:
(regular)
Future Indicative:
(regular)
Future Subjunctive:
(regular)
Conditional: (regular)
Pluperfect:
(regular)
Present Participle:
(regular)
Past Participle:
(regular)

Infinitive: poder to be able, can
Inflected Infinitive:
(regular)
Present Indicative:
posso, podes, pode, podemos, podeis, podem
Present Subjunctive:
possa, possas, possa, possamos, possais, possam
Imperative:
---, pode (não possas), possa, possamos, podei, possam
Preterit:
pude, pudeste, pôde, pudemos, pudestes, puderam
Imperfect Indicative:
(regular)
Imperfect Subjunctive:
pudesse, pudesses, pudesse, pudéssemos, pudésseis, pudessem
Future Indicative:
(regular)
Future Subjunctive:
puder, puderes, puder, pudermos, puderdes, puderem

Conditional: (regular)
Pluperfect:
pudera, puderas, pudera, pudéramos, pudéreis, puderam
Present Participle:
(regular)
Past Participle:
(regular)

Infinitive: pôr to put
Inflected Infinitive:
(regular)
Present Indicative:
ponho, pões, põe, pomos, pondes, põem
Present Subjunctive:
ponha, ponhas, ponha, ponhamos, ponhais, ponham
Imperative:
---, põe (não ponhas), ponha, ponhamos, ponde, ponham
Preterit:
pus, puseste, pôs, pusemos, pusestes, puseram
Imperfect Indicative:
punha, punhas, punha, púnhamos, púnheis, punham
Imperfect Subjunctive:
pusesse, pusesses, pusesse, puséssemos, pusésseis, pusessem
Future Indicative:
(regular: porei...)
Future Subjunctive:
puser, puseres, puser, pusermos, puserdes, puserem

Conditional: (regular: poria...)
Pluperfect:
pusera, puseras, pusera, puséramos, puséreis, puseram
Present Participle:
(re
gular)
Past Participle: posto

Infinitive: poder to be able, can
Inflected Infinitive:
(regular)
Present Indicative:
quero, queres, quer, queremos, quereis, querem
Present Subjunctive:
queira, queiras, queira, queiramos, queirais, queiram
Imperative:
---, quer (não queiras), queira, queiramos, querei, queiram
Preterit:
quis, quiseste, quis, quisemos, quisestes, quiseram
Imperfect Indicative:
(regular)
Imperfect Subjunctive:
quisesse, quisesses, quisesse, quiséssemos, quisésseis, quisessem
Future Indicative:
(regular)
Future Subjunctive:
quiser, quiseres, quiser, quisermos, quiserdes, quiserem

Conditional: (regular)
Pluperfect:
quisera, quiseras, quisera, quiséramos, quiséreis, quiseram
Present Participle:
(regular)
Past Participle:
(regular)

Infinitive: saber to know
Inflected Infinitive:
(regular)
Present Indicative:
sei, sabes, sabe, sabemos, sabeis, sabem
Present Subjunctive:
saiba, saibas, saiba, saibamos, saibais, saibam
Imperative:
---, sabe (não saibas), saiba, saibamos, sabei, saibam
Preterit:
soube, soubeste, soube, soubemos, soubestes, souberam
Imperfect Indicative:
(regular)
Imperfect Subjunctive:
soubesse, soubesses, soubesse, soubéssemos, soubésseis, soubessem
Future Indicative:
(regular)
Future Subjunctive:
souber, souberes, souber, soubermos, souberdes, souberem

Conditional: (regular)
Pluperfect:
soubera, souberas, soubera, soubéramos, soubéreis, souberam
Present Participle:
(regular)
Past Participle:
(regular)

Infinitive: ser to be
Inflected Infinitive: (regular)
Present Indicative:
sou, és, é, somos, sois, são
Present Subjunctive:
seja, sejas, seja, sejamos, sejais, sejam
Imperative:
---, s (não sejas), seja, sejamos, sede, sejam
Preterit:
fui, foste, foi, fomos, fostes, foram
Imperfect Indicative:
era, eras, era, éramos, éreis, eram
Imperfect Subjunctive:
fosse, fosses, fosse, fôssemos, fôsseis, fossem

Future Indicative:
(regular)
Future Subjunctive:
for, fores, for, formos, fordes, forem

Conditional: (regular)
Pluperfect:
fora, foras, fora, fôramos, reis, foram
Present Participle:
(regular)
Past Participle:
(regular)

Infinitive: ter to have
Inflected Infinitive:
(regular)
Present Indicative:
tenho, tens, tem, temos, tendes, tm
Present Subjunctive:
tenha, tenhas, tenha, tenhamos, tenhais, tenham
Imperative:
---, tem (não tenhas), tenha, tenhamos, tende, tenham
Preterit:
tive, tiveste, teve, tivemos, tivestes, tiveram
Imperfect Indicative:
tinha, tinhas, tinha, tínhamos, tínheis, tinham
Imperfect Subjunctive:
tivesse, tivesses, tivesse, tivéssemos, tivésseis, tivessem
Future Indicative:
(regular)
Future Subjunctive:
tiver, tiveres, tiver, tivermos, tiverdes, tiverem

Conditional: (regular)
Pluperfect:
tivera, tiveras, tivera, tivéramos, tivéreis, tiveram
Present Participle:
(regular)
Past Participle:
(regular)

Infinitive: trazer to bring
Inflected Infinitive:
(regular)
Present Indicative:
trago, trazes, traz, trazemos, trazeis, trazem
Present Subjunctive:
traga, tragas, traga, tragamos, tragais, tragam
Imperative:
---, traz (não tragas), traga, tragamos, trazei, tragam
Preterit:

trouxe, trouxestes, trouxe, trouxemos, trouxestes, trouxeram
Imperfect Indicative:
(regular)
Imperfect Subjunctive:

trouxesse, trouxesses, trouxesse, trouxéssemos, trouxésseis, trouxessem
Future Indicative:

trarei, trarás, trará, traremos, trareis, trarão
Future Subjunctive:

trouxer, trouxeres, trouxer, trouxermos, trouxerdes, trouxerem
Conditional:
traria, trarias, traria, trarí
amos, traríeis, trariam
Pluperfect:
trouxera, trouxeras, trouxera, trouxéramos, trouxéreis, trouxeram

Present Participle:
(regular)
Past Participle:
(regular)

Infinitive: ver to see
Inflected Infinitive:
(regular)
Present Indicative:
vejo, vs, v, vemos, vedes, vem
Present Subjunctive:
veja, vejas, veja, vejamos, vejais, vejam
Imperative:
---, v (não vejas), veja, vejamos, vede, vejam
Preterit:
vi, viste, viu, vimos, vistes, viram
Imperfect Indicative:
(regular)
Imperfect Subjunctive:
visse, visses, visse, víssemos, vísseis, vissem
Future Indicative:
(regular)
Future Subjunctive:
vir, vires, vir, virmos, virdes, virem

Conditional: (regular)
Pluperfect:
vira, viras, vira, víramos, víreis, viram
Present Participle:
(regular)
Past Participle: visto

Infinitive: vir to come
Inflected Infinitive:
(regular)
Present Indicative:
venho, vens, vem, vimos, vindes, vm
Present Subjunctive:
venha, venhas, venha, venhamos, venhais, venham
Imperative:
---, vem (não venhas), venha, venhamos, vinde, venham
Preterit:
vim, vieste, veio, viemos, viestes, vieram
Imperfect Indicative:
vinha, vinhas, vinha, vínhamos, vínheis, vinham
Imperfect Subjunctive:
viesse, viesses, viesse, viéssemos, viésseis, viessem
Future Indicative:
(regular)
Future Subjunctive:
vier, vieres, vier, viermos, vierdes, vierem

Conditional: (regular)
Pluperfect:
viera, vieras, viera, viéramos, viéreis, vieram
Present Participle:
(regular)
Past Participle: vindo

Portuguese Online Suggests:

Verb Tables

Pronouncing Portuguese

Portuguese Language Lessons